GLOBALNET MakalelerGüncel

Statik Dinamik IP Adresleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnsanların hayatlarını küresel ağ olmadan hayal bile edemediği BT (Bilişim Teknolojileri) döneminde yaşıyoruz.
Çoğunlukla internetteyiz. Ya keyfi, ya özel ya da kurumsal işlerimiz için internet üzerindeyiz. Siteler ziyaret ediyor, araştırıyor, geziyor, öğreniyor ve öğretiyoruz.

Ya akıllı telefonumuzun 3G, 4.5 hattı üzerinden ya wifi wireless network ağları üzerinden internet hatlarından, uydu bağlantısıyla ya da direk kablo ile ethernet network hatlarına bağlanarak internete bağlanıyoruz.

Günde kaç kere internete bağlanıyoruz ?

Belki 5, belki 10 ya da 100 kere..

Online alışveriş, sosyal ağlarda arkadaşlarınızla sohbet, ya da en sevdiğiniz filmleri izlemek için…

Bu sorulara verdiğimiz cevap İnternetin hayatımızda ne kadar rol oynadığını belirliyor değil mi?

Kişisel veya iş amaçlı web taraması sırasında biz IP adresinin önemi hakkında düşünmüyoruz bile.

IP adresi nedir ?

“IP” “Internet Protokolü” olarak bilinmektedir. İnternet’e bağlanan her bilgisayara bir IP adresi atanır, diğer bilgisayarlar bu bilgisayara bu adres ile ulaşırlar. Her IP adresi farklı sayılar kümesinden oluşur.

Bilindiği üzere gibi  herhangi bir dizüstü ya da kişisel bilgisayar için küresel ağ ev internet sağlayıcısı tarafından başlatılan bu adrese atanır, online erişim sağlanır.

Dizüstü bilgisayarımızı  bir kahve molası için gittiğimiz bir kafede de kullanabilmekteyiz.

Başka bir ağa bağlandığımızda, bilgisayarımıza başka bir IP (İnternet Protokolü) adresi otomatik olarak almış oluruz.

Statik IP Adresi Nedir ?

Statik IP  servis sağlayıcı tarafından verilen ve hiç değişmeyen bir adrestir. Sosyal medya, haber siteleri ve bir çok kurumsal siteler, e-ticaret siteleri ve sunucular atanmış statik IP kullanmaktadırlar. Güvenilirlik ve güvenlik açısından statik o hatta özel IP kullanımı her zaman tavsiye edilir. Ayrıca SSL Sertifikası için statik atanmış IP gereklidir.

Dinamik IP Adresi Nedir?

Dinamik IP adresi, İnternet Servis Sağlayıcısı tarafından kullanıcıya her internete bağlandığında geçici olarak atanan değişken bir ip adresidir.
Bilgisayarımız ya da cep telefonumuzdan başka bir yerde internete eriştiğimizde yada modemi kapatıp açtığımızda farklı bir IP adres atanmış olur.
Bireysel kullanıcılar genelde statik ip adresi kullanırlar, dinamik ip adresine ihtiyaç duymazlar. Ama tavsiye edilir.

GLOBALNET güvenilir hosting barındırma servislerini güçlü iş ortakları üzerinden müşterilerine kurumsal bazda sağlamaktadır. İster Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana Antalya ya da Türkiye’nin herhangi bir şehrinde olun. Türkiye’nin ve Dünyanın bir çok noktasına sunabildiğimiz güvenilir internet hosting hizmetleri firması olarak siz de GLOBALNET’i tercih edin.

blog.globalnet.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu