DestekE-mail Hosting

SPAM Maillerden Kurtulma

Farklı dosya türlerinin eklenebildiği (resim, müzik, video vb.) e-mail hem kişisel hem de kurumsal hayatta sıklıkla tercih edilen iletişim araçlarından biridir. İletişim trafiğini olumsuz biçimde etkileyen ve mail kutusunun dolmasına neden olan spam mail türü ise kullanıcılar tarafından istenmeyen bir durumdur.

SPAM mail ne demektir?

Spam e-mail, alıcı kişinin rızası dışında ve herhangi bir talebi olmadan gönderilen mail türüdür. Aynı mesajın kopyası milyonlarca kişiye iletilebilir ve spam mailler farklı amaçlarla gönderilebilir.

Spam e-maillerden sıkılan pek çok kişi “spam mail neden gelir?” sorusunun cevabını merak eder.

 • Ticari reklamlar ile pazarlama faaliyetleri,
 • Kampanya ve duyurular,
 • Gerçek dışı vaatler,
 • Yasal olmayan duyurular,
 • Politik ya da ideolojik görüş propagandası amacıyla spam mail gönderilebilir.

Kimler SPAM Mail Gönderimi Yapar?

 • Bilinçli e-posta kullanmasını bilmeyenler,
 • Bir ürün ya da hizmetin kısa yoldan tanıtımını yapmak isteyenler,
 • Web sitesine suni ziyaretçi çekmek isteyenler,
 • Pazarlama stratejilerini etkin ve doğru kullanamayanlar vb. tarafından spam mail gönderimi yapılmaktadır.

Sıklıkla merak edilen konulardan biri de spam mail gönderenlerin alıcı e-mail adreslerini nasıl bulduklarıdır.

SPAM e-mail gönderimi yapanlar;

 • Web siteleri,
 • Sohbet odaları,
 • Müşteri listeleri,
 • Haber ve iletişim grupları gibi herkese açık kaynaklardan alıcı adreslerini toplarlar.

Bununla birlikte bilgisayarınıza bulaşan zararlı yazılımlar ya da virüslerle de bilgileriniz ele geçirilebilir.

SPAM Mailler Nasıl Engellenir?

“Spam maillerden nasıl kurtulurum?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Spam mailleri engellemek için pek hem kurumsal hem de kişisel farklı önlemler alınabilir.

Alabileceğiniz en önemli önlemlerden biri bilgisayarınızda ve telefonunuzda bir virüs koruma yazılımı kullanmaktır. Bunun dışında, mail adresinizi forumlara, sosyal medya mecralarına, ziyaretçi defterlerine eklemekten kaçınabilirsiniz.

Otomatik üye kayıt yönetimden uzak durmaya çalışın.

Kongre, sempozyum gibi etkinliklere katılacaksanız katılımcı listesinde mail adresinizin yayınlanmayacağını teyit etmelisiniz.

Çevrenizdeki insanları size toplu e-mail göndermemeleri için uyarın ve siz de size her gelen toplu maili yakınlarınıza incelemeden göndermeyin. Gönderecekseniz de e-mail adresleri görünmeyecek şekilde gönderin.

Spam yapan e-mailleri engelleyin ve şikayet edin. Spam kutunuza düşmese dahi şüpheli gördüğünüz e-mailleri ve özellikle eklerini açmayın.

Eğer iş amaçlı toplu e-mail gönderimi yapacaksanız diğer kişileri BCC olarak ekleyebilir ve mail adreslerini gizleyebilirsiniz.

Önemli, kişisel ya da iş ile ilgili bilgilerinizin olduğu mail adresini kimseyle paylaşmayın. Dijital platformlarda mail adresinizi açıkça paylaşmamaya özen gösterin.

Spam mailleri engellemek için bilinçli kullanıcı olmak son derece önemlidir.

SPAM Mailler İçin Çözüm

İzinli toplu e-mail gönderiminin çeşitli adımları bulunmaktadır. Öncelikle toplu mail gönderiminden önce mail listesindeki bütün kullanıcılardan izin alınmalı ve müşterilerin bu listeden çıkmasına izin verilmelidir. Bununla birlikte E-ticaret Kanunu’na göre gönderilecek iletide; iletinin konusunun, amacının ve gönderici isminin belirtilmesi gerekmektedir. Kullanıcıların istemi dışında mail gönderimi yasaktır ve cezası bulunmaktadır.

ASGARD Anti-Spam güvenlikli mail hizmeti ile hem gelen e-mailleriniz hem de giden e-mailleriniz bir filtreden geçer ve spam içeren ya da virüslü dosyalardan arınmış bir biçimde mail trafiği ilerler. Spam e-mail kaynağı ile sunucu arasına yerleştirilen bulut servisleri ile spam e-mailler engellenmiş olur.

Hiçbir yazılımın %100 bir güvenlik koruması sağlamayacağını unutmamalısınız. ASGARD Anti Spam Güvenlikli Mail Hizmeti en üst düzeyde güvenlik koruması sağlamayı ve minimum düzeyde spam maile, saldırılara maruz kalmanızı amaçlar.

Destek, danışmanlık ve güvenlik çözümlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için GLOBALNET kurumsal web sitesine gidebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu