GLOBALNET MakalelerYazılım Geliştirme

MVC Nedir ?

MVC bir “mimari desendir.” Model-View-Controller kelimelerinin baş harflerinden oluşur.
MVC ASP.NET ile özdeşleştirilse de ilk olarak 1979 yılında ortaya çıkmıştır. Günümüzde MVC denilince ilk akla gelen Microsoft’un geliştirdiği ASP.NET MVC Framework olmasının nedeni web projeleri için yapısının uygun olmasıdır.
Şimdi yukarıda yazdığımız katmanları inceleyelim;

1-) MODEL: Projede kullandığımız nesnelerin oluşturulduğu katmandır. Veritabanını sınıflar ile ifade eder. Bu katmanda veri erişimi ile veritabanı üzerinde ekleme,düzenleme,silme gibi veri işlemleri yapılır.(Bu işlemler Entity Framework, Hibernate gibi ORM’ler ile yapılmaktadır.)

2-)VIEW: Kullanıcının gördüğü arayüzdür. Html,Css,Javascript kodları ile yazdığımız web sayfası olabileceği gibi masaüstü uygulaması da olabilir.

3-)CONTROLLER: İstemciden gelen isteği işler ve Model – View katmanları arasında köprü görevi görür. View katmanından gelen isteği işleyerek Model katmanına aktarır ve Model katmanında yapılan işlemlerden kullanıcıya bir View döndürür. Controller içerisinde bir ve daha fazla Action olabilir, genellikle her Action bir web sayfası üretmek için kullanılır.(Her Action’ın bir web sayfası olma zorunluluğu yoktur.)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu