Alan AdıGenel

.ETH ETHEREUM ALAN ADI NEDİR ?

ETHEREUM ALAN ADI NASIL ALINIR ?

Ethereum Name Service kısaca, günümüz internetindeki bilgilere isimler aracılığıyla erişmemize yardımcı olan Alan Adı Hizmetlerine benzer şekilde, Blockchain tabanlı Web3 için kullanılabilen alan adı hizmetidir. ENS veya Ethereum Name Service, Ethereum BLockchain’i üzerine kurulmuştur ve güvenli, özel, sansüre dayanıklı .eth alan adları (domain) satın almanızı sağlar.

Şu anda, ENS’nin birincil amacı, insanlara ve uygulamalara kripto adreslerini okumanın ve paylaşmanın kolay bir yolunu vermek ve Web3’ü daha sindirilebilir hale getirmektir. Web3 olgunlaştıkça, muhtemelen ENS etrafında daha fazla protokol oluşturulacaktır.

ethereum .eth

Kullanıcıların Ethereum adreslerini basitleştirilmiş, metin tabanlı bir şekilde görüntülemesine imkan tanır. Böylelikle adresleri ve diğer verileri paylaşmayı, kullanmayı ve hatırlamayı daha kolay bir hale getirir.
xAc501a7D39831b8bE11C439e05C5B325aeC9F gibi makine tarafından okunabilir sayıları insan tarafından da okunabilir hale getirmek, blockchainin benimsenmesini artırmanın önemli bir parçasıdır.
ENS, sadece cüzdan adresleriyle de sınırlı değildir. Kripto para dünyasında sıkça karşılaşılan işlem kimliklerini, hash’leri ve diğer meta verileri temsil etmek için de kullanılabilir.  DNS, hatırlanması zor IP adreslerini alır ve https://globalnet.com.tr gibi kullanımı kolay URL’lere ekler. Aslında ENS de Ethereum blockchaininin DNS’idir.


.eth DOMAIN .eth Alan Adı Kayıt Tescil imkanı için https://globalnet.com.tr/ ‘e ulaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu