Bitrix24 Makaleler

ERP Kurumsal Kaynak Planlaması Nedir?

ERP Kurumsal Kaynak Planlaması, işletmelerin insan kaynakları, fiziksel kaynaklar, finansal kaynaklar gibi kaynaklarını bir araya getirerek uçtan uca yönetilmesi anlamına gelir. ERP, kaynakların sadece verimli bir şekilde yönetilmesi değil, olabildiğince verimli biçimde kullanılmasını sağlamak ya da desteklemek için geliştirilmiş sistem ve yazılımları genel adıdır.

İşletmelerin muhasebe, satın alma, proje yönetimi, risk yönetimi, mevzuata uygunluk, tedarik zinciri operasyonları gibi günlük iş faaliyetlerini yönetmede ERP yazılımları oldukça büyük kolaylık sağlar.

ERP sistemleri, pek çok farklı iş sürecini bir araya getirir ve en önemlisi de bu iş süreçleri arasında veri akışı sağlar. Bu nedenle ERP sistemleri günümüzde hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin işletmelerin yönetiminde son derece önemli bir role sahiptir.

ERP Kurumsal Kaynak Planlaması Ne İşe Yarar?

Şirketlerin büyümesini devam ettirmesi ve verimliliğin, gelişmenin sürdürülebilir olması için gerekli olan temel ihtiyaçlardan biri kurumsal kaynak planlamasıdır.

ERP programı kullanmanın şirketler sağladığı pek çok avantaj vardır.

ERP programları sayesinde departmanlar arası (muhasebe, satış, pazarlama, üretim, stok yönetimi) iş akışları düzene girer ve iş süreçleri ile ilgili veri toplamak, verilere ulaşmak kolay bir hal alır.

ERP programı, veri girme ve raporlama yapma gibi günlük rutin işleri otomatikleştirir. Böylece çalışanlar tekrar eden işlerle ilgilenmek yerine asıl işlerine odaklanabilirler.

Genellikle ERP yazılımı içerisinde;

  • Ürün yönetimi
  • Finans yönetimi
  • Stok yönetimi
  • Satış ve satış sonrası hizmetler yönetimi
  • CRM – Müşteri ilişkileri yönetimi
  • İnsan kaynakları yönetimi
  • Bütçe yönetimi
  • Kalite yönetimi ve
  • İş zekası gibi farklı uygulamalar bulunabilir.

Peki, ERP ne işe yarar?

Şirketlerin tüm süreç ve yapıları izlenebilir bir işletmeye dönüştürmede, verimliliği ve karlılığı artırmada ERP pek çok önemli rol üstlenir.

Eğer siz de iş süreçlerinizde verimliliği artırmak için ücretsiz ERP programları arıyorsanız Bitrix24’ü deneyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu